Ректорът на СУ: Грешната политика, която стимулира количеството, доведе до спад в качеството на българските училища

Ректорът на СУ: Грешната политика, която стимулира количеството, доведе до спад в качеството на българските училища
БГНЕС
A A+ A++ A

 

През последните години кризата и озлоблението подхраниха негативните настроения срещу българското висше образование. Няма съмнение, че вечният недоимък и дългогодишната политика на държавата да се стимулира количеството за сметка на качеството, доведоха до спад на качеството в българските висши училища.

Несъмнено е обаче и това, че много български университети запазиха традициите си, запазиха профила си и техните възпитаници постигат отлична реализация в България и успехи по цял свят.

Това каза ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков по време на откриването на учебната година в най-старото висше училище у нас, пише БГНЕС.

Герджиков подчерта, че през последните години държавната политика стимулира качеството и е насочена към провеждане на спасителна за висшето образование реформа. Той приветства кампанията на колегата му – ректора на НАТФИЗ проф. Семерджиев „Учи в България, завладей света”.

Проф. Герджиков припомни, че Софийският университет е и най-старият и най-големият университет в България. „Той е водещият национален образователен, научноизледователски и културен център с високо международно признание и широко културно и обществено значение”, посочи ректорът и отбеляза, че са горди не само с традициите си, а и с качеството на преподаването и научните изследвания. Проф. Анастас Герджиков подчерта рейтинга на университета. „СУ е това, което един университет трябва да бъде – храмът на науката, знанието, образоваността и духовността”, каза той като посочи и труда на преподавателите и служителите. „Изпълнен съм с оптимизъм за развитието на университета през тази учебна година и наистина съм убеден, че тя ще бъде повратната точка, от която ще се насочим към труд, оценен по достойнство, по-добри условия на работа и повече възможности за реализация на високия ви потенциал”, каза професорът. А на първокурсниците каза да учат усърдно, с постоянство и любознателност, с искрен интерес и желание да научат нещо ново. „Слушайте внимателно своите преподаватели, задавайте им въпроси и мислете самостоятелно”, каза той.

Над 4400 първокурсници прекрачват днес прага на най-старото и авторитетно висше училище в България. В началото на септември от Софийския университет обявиха допълнителен прием за 1076 свободни места в 84 специалности. След последното класиране са приети 425 студенти от общо 460 кандидатствали. Това означава, че само около 40% от свободните места в университета са се заели, а за 60% няма кандидати. Така на практика около 14% от всички 4552 места за държавна поръчка в Алма матер остават незаети.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Образование
Последно от Образование

Всички новини от Образование »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници