Бившият премиер на Полша: ЕС ще се разпадне, ако не се реформира

Бившият премиер на Полша: ЕС ще се разпадне, ако не се реформира
clubz.bg
A A+ A++ A

 

В Европа нещата не вървят на добре, смята Ярослав Качински. Бившият премиер на Полша даже допуска вероятността немците да са искали да изтласкат Великобритания от ЕС.

Той се оплаква, че Съветът на Европа се отнася по-добре с Турция, отколкото с Полша. Качински поставя себе си сред спасителите на Евросъюза и се опасява от изключителното „одесняване“ на много държавни, пише БГНЕС.

В интервю пред германския в. „Ди Велт“ Качински изразява мнението си.

На въпрос какво имат предвид той и Виктор Орбан, изказвайки се в подкрепа на „контрареволюция“, Качински отговаря: “Цяла Европа стои пред лицето на мащабни проблеми. Политическата коректност ограничава нашата свобода на словото, а също така и свободата на вероизповеданията, обсъжданията и взимането на решения. Ние ставаме свидетели на това как се унищожава демокрацията. Ние сме тези, които оказват съпротива на този феномен – в Полша и в Европа. Поради това аз и Виктор Орбан говорим за контрареволюция, макар в Полша по традиция по-скоро да я наричаме революция, която може да ни помогне да стигнем до свобода.“

А за това какво се опитва да постигне с тази революция, мнението на Качински е: „Трябва да се върнем към концепцията за национални държави в Европа. Доколкото само компетентни политически институции могат да гарантират демокрацията и свободата, а също, между другото, културното разнообразие. Културното обединяване на Европа би станало опасно направление на развитие, тъй като би означавало деградация. От друга страна „Брекзит“ вече стана тежък удар. Мисля, че Великобритания ще се върне в ЕС, заедно с тях ние ще станем много по-силни. Ако Европа има намерение да стане свръхдържава от световен мащаб, тя трябва да се държи подобаващо, без при това да отхвърля националните културни особености. Това е възможно. В неофициални разговори вече издигнахме предложения по различни аспекти: в частност какви изменения би било възможно да се внесат в договорите, за да се засилят националните държави и да избегнат произвола. За всички трябва да действат едни и същи стандарти. Съветът на Европа постъпва с Турция много по-добре и по-дружелюбно, отколкото с полша. Това е обидно и неочаквано обстоятелство: дружелюбност по отношение на Анкара, жестокост по отношение на Варшава.“

Що се отнася до критиките по негов адрес от страна на много европейски лидери – като Жан-Клонд Юнкер или Мартин Шулц, бившият полски премиер има следното мнение: „Те не искат ние да решаваме каквото и да е сами. Ние сме им неудобни, недостатъчно коректни, освен това Полша е голяма страна. На мен са ми казвали, че Унгария е малка държава, поради което по някои въпроси по отношение на нея може да се отиде и на отстъпки. Но, изглежда, този подход не се разпростира и към Полша. Ние също сме и член на Евросъюза, и на НАТО, икономиката ни расте, а държавните сметки са стабилни. Така че не сме съгласни с критиките на Юнкер и Шулц.. Който ни атакува с упреци, нищо не печели от това. Полша винаги ще си остане Полша.“

Качински вижда така бъдещето на Европа: „Континентът се променя с огромна скорост, и както ми се струва, не към добро. Навсякъде набират сила популистите, в Германия за това съдейства партията „Алтернатива за Германия“ (АГ), във Франция – Марин льо Пен. Не мисля, че тя ще победи на изборите, но тя е млада и пред нея има още време. Или погледнете Северната лига и популистките партии в Скандинавия. Не зная как ще изглежда Европа след шест години. Движението Пет звезди в Италия изпреварва управляващата партия., в Холандия, според проучванията на общественото мнение, лидер е антиевропейската партия, даже в Гърция и в Испания се появиха странни антиевропейски сили. Евросъюзът в сегашния му вид може да се пръсне под тяхното въздействие. Или ще реформираме Евросъюза, или той ще рухне.“

Качински не смята, че Орбан е загубил на референдума в Унгария по въпроса за приемането на мигранти. „Естествено, би било по-добре, ако участието в референдума беше по-високо от 50 %. Нашата партия въобще не поддържа антисемитизма и расизма в какъвто и да е вид. Но мисля, че ако човек пристига в някоя страна и иска да остане да живее там, той трябва да уважава местните порядки. Някои европейски държави, приемащи бежанци, забравиха за тези порядки, което причини множество конфликти. Още един проблем е агресията на ислямските мигранти, преди всичко по отношение на жените.“

Запитан какво ще каже на упреците от Източна Европа към Полша и Унгария в недостатъчна солидарност, Качински каза: „Ние, естествено, усещаме натиска, но не сме поддали. Става дума за решенията на Ангела Меркел. Само в такава организирана и стабилна държава, каквато е Германия, е възможно да се взимат подобни „случайни“ решения. Меркел не може да си признае без риск да подаде оставка. Още една причина, поради която бежанците биват канени в Европа, без да бъде обсъждан даденият проблем с европейските партньори, може да се крие в убеждението, че това е изгодно за немската икономика. Но това не е така. При това допускам вероятността, че немците са искали да изтласкат Великобритания от ЕС с това, че те [британците] подкрепиха „не“ на референдума, използвайки страха от прилива на мигрантите. Само че Обединеното кралство е достатъчно „твърд орех“, за да успеят немците просто ей-така да го строшат. Възможно е немците да са искали да се избавят от опасен конкурент вътре в Евросъюза. При това ЕС и Германия лесно забравят това, че Полша оказа радушен прием на повече от един милион украински бежанци.“

Качински е съгласен с твърдението, че от страна на Русия има военни провокации: „От страна на русия има провокации и агресивни действия. Нашите изтребители осигуряват противовъздушната отбрана на прибалтийските държави. Русия демонстрира, че досега не се е приспособила към новата европейска реалност след 1989/91 г. Мисля, че така може да продължи дълго. Ние можем да стабилизираме ситуацията само тогава, когато руснаците осъзнаят, че същeствуват граници. Днес Москва изразходва всички свои ресурси, точно по същия начин, както не много преди разпадането на Съветския съюз. Ние разчитаме на солидарност, преди всичко от страна на НАТО, само че сегашната ситуация е много по-благоприятна, отколкото беше преди. Който и да стане нов президент на САЩ, ние ще се стремим да поддържаме добри отношения с американците.“

По въпроса за протестите срещу политическите позиции на Качински и изявите на Лех Валенса като негов противник, бившият полски премиер каза: „На първо място Валенса не бива да бъде възприеман насеризно. Той е жертва на новото време. В профсъюза „Солидарност“ той игра ключова роля, но това беше актуално само в условията на тази специфична борба с комунизма и в началото на прехода към демокрация. Но след това интелектуалните му недостатъци, недостатъците в характера му и ужасното му минало се оказаха доста по-значителни, отколкото политическото му майсторство. Той беше принуден да понася поражения и нееднократно подкопа авторитета си.“

По отношение на т. нар. нова опозиция срещу сега управляващите в Полша и закона, забраняващ абортите, Качински подчертава, че законът е бил предложение не на неговата партия, а на една обществена организация: „Моята партия се застъпва в защита както на живота, така и на майките. Жените, които излязоха на демонстрация миналия понеделник, атакуваха точно мен, макар аз да не поддържам този закон. Абсолютно недоразумение. В края на краищата законът беше отклонен, за което допринесоха и нашите гласове.“

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »