"Южен поток" отпада, Русия и Турция ще строят морски газопровод

"Южен поток" отпада, Русия и Турция ще строят морски газопровод
Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Проектът за газопровод "Южен поток" вече не е актуален. Проектът е закрит, заяви президентът на "Газпром" Алексей Милер. По-рано на съвместна пресконференция с турския президент Реджеп Ердоган, Владимир Путин заяви, че в "днешните условия Русия няма да продължи реализацията на "Южен поток".

Милер обяви, че Турция и Русия са се договорили за изграждането на морски газопровод с капацитет 63 милиарда куб.м. газ. Толкова беше и пропусквателната способност на "Южен поток", който трябваше да свърже по дъното на Черно море Русия с България.

Русия възнамерява да разшири газовото си сътрудничество с Турция за сметка на проекта "Южен поток", който се бави от България - това заяви руският президент Владимир Путин на пресконференция след преговорите си със своя турски домакин Реджеп Тайип Ердоган.

Руският държавен глава посъветва България, която "фактически е загубила своя суверенитет при решаването на въпроса с "Южен поток", да потърси от ЕС пропуснатите си ползи". По думите му само преките доходи за българския бюджет от транзита щяха да възлизат на не по-малко от 400 млн. евро годишно.

"По молба на турските партньори и имайки предвид разширяването на сътрудничеството в петролната и газовата сфера, ще понижим цените на "синьото гориво" от 1 януари 2015 за турските потребители с 6%. Готови сме да понижаваме тази цена и занапред в хода на постепенната реализация на нашите съвместни големи проекти", каза Путин.

Президентът подчерта, че Москва е готова и занапред да понижава цената на газа за Анкара като неин стратегически партньор. Решението за това ще зависи от по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Русия и Турция като цяло. В тази връзка Путин напомни за отношенията с Германия в тази сфера. От своя страна Алексей Милер уточни, че Турция ще получава руския газ на същата цена, която го получава Германия.

Стопанинът на Кремъл подчерта, че Русия е готова да построи още един тръбопровод за осигуряването на потребностите на турската икономика от синьо гориво и да създаде на границата допълнителен газов хъб. "С оглед на растящите нужди на Турция ние сме готови не само да разширим "Син поток", но и да построим още една тръбопроводна система, за да задоволим растящите потребности на турската икономика. А ако бъде сметнато за целесъобразно, да създадем на турска територия, на границата с Гърция, и допълнителен газов център за потребителите в Южна Европа", подчерта Путин.

Москва и Анкара се договориха за строителството на морски газопровод за Турция с капацитет 63 милиарда куб.м. газ. Това съобщи президентът на "Газпром" Алексей Милер. "Днес е подписан меморандум за взаимно разбирателство с Боташ за строителството на морски газопровод по дъното на Черно море с капацитет 63 милиарда куб.м. газ годишно", каза той. Милер уточни, че от този обем 14 милиарда куб. м. газ ще се доставят непосредствено за нуждите на Турция, а останалите количества – на границата на Турция и Гърция.



"С оглед на това, че до момента не сме получили разрешение от България, смятаме, че Русия в тези условия не може да продължи реализацията на този проект. Имам предвид това, че сега трябва да се започне строителството на този тръбопровод в Черно море. Ние не можем да започнем строителството на морската отсечка, докато не получим разрешението от България", уточни Милер.

Русия не може да започне строителството на морската отсечка от газопровода, да достигне българския бряг и да спре. "Това е нелепо, мисля, че всички го разбират", отбеляза Путин, добавяйки, че Русия ще бъде принудена да преразгледа своето участие в този проект. Той също така благодари на турските партньори за подкрепата, която те са оказали за осъществяването на "Южен поток".

Смятаме, че позицията на Европейската комисия не беше конструктивна. И ако Европа не желае "Южен поток" да бъде построен, значи той няма да бъде построен, подчерта Путин. "Ние ще насочим нашите енергийни потоци към други региони по света, включително ще ускорим реализацията на проектите за втечнен природен газ", каза още той.

Според него самият факт, че Русия ще бъде принудена да изнася своите ресурси за други пазари и в резултат на това Европа няма да получи тези обеми от Русия, не отговаря на икономическите интереси на Европа и нанася щети на сътрудничеството.

Източник: БГНЕС

#Южен поток #Владимир Путин #Реджеп Ердоган #Алексей Милер

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"