Бариера пред здравната реформа в тристранката, Москов ядосва синдикатите

Бариера пред здравната реформа в тристранката, Москов ядосва синдикатите
A A+ A++ A

Социалните партньори отхвърлят законопроекта за промяна на Закона за лечебните заведения. Те имат много забележки извън оттеглената вече част за  приватизация на болници и ще настояват депутатите да отчетат позицията им между първо и второ четене.

Това се разбра след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в Министерския съвет днес.  Добре е подобни законопроекти първо да минават през тристранен съвет и тогава да влизат в парламента, което е в
интерес на обществеността, обобщи социалният министър Ивайло Калфин, който ръководи заседанието.

Синдикатите са недоволни и от отношението на здравния министър Петър Москов към тях.

"Министърът на здравеопазването прекалява с отношението си към Националния съвет за тристранно сътрудничество. Не може, когато обсъждаме двата закона, които очертават здравната реформа, здравният министър да отсъства", оплака се публично представителят на КНСБ и член на надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов.

"Такава реформа изисква дебати преди предлагането на конкретни текстове и приветстваме всички намерения, които са дебатирани предварително", заяви синдикалистът.

"Залагахме надежди, че извънболничната помощ ще бъде филтър на пациентите, но това не се случи. Сбъркан е и начинът на финансиране", подчерта Кокалов. Според него промените трябва да направят пациентите доволни, както и да спре източването на здравната каса, тъй като в момента няма механизми за това.

Григор Димитров от БСК изрази несъгласие с промяната, засягаща образованието на болничните директори. "Не можем да се съгласим, че се премахват всякакви квалификационни изисквания за управител на болница, освен образователно-квалификационната степен "магистър", заяви той.

Димитров припомни, че БСК е предложила въвеждането на специална програма за обучение на болнични управители, с критерии заложени от МЗ.

"Няколко конкретни бележки липсват в закона. За опазване на здравноосигурителните плащания трябва да има ясни и точни правила за използването на средствата от НЗОК. Липсва и контролът на НЗОК върху дейността на лечебните заведения. Липсват и определени рестрикции по спазване на бюджета на НЗОК", каза още Димитров, цитиран от БГНЕС.

Българската стопанска камара ще подкрепи само текстовете, свързани с Националната здравна карта. Бизнесът не подкрепя, че липсва възможност за контрол от страна на касата върху дейността на лечебните заведения. Според БСК при сключване на договорите с касата лечебните заведения трябва да показват документ за тяхното финансово състояние.

"Трябва да бъде записано в закона, че ако имат просрочени задължения при сключването на договора, задълженията се обезпечават от собственика - държава или частник", поясни Димитров.

Работодателите искат един лекар да може да работи само на един трудов договор в болница.

От КНСБ настояват за едногодишен мораториум върху откриването на нови болници, работещи с публичен ресурс. Д-р Иван Кокалов изрази съмнение, че до края на годината ще влезе в действие Националната здравна карта и това е основанието му да направи такова предложение Начинът на финансиране е сбъркан, а резервът на НЗОК беше разпределен в началото на годината, каза още Кокалов. По думите му липсва дефиниция какво включват комплексните медицински грижи.

За областните здравни карти, на базата на които ще се изготви Национална здравна карта, Кокалов каза, че броят на болничните легла и налагането на стандарти трябва да се обсъждат в националната комисия, да се приемат с консенсус и да се утвърждават, а не това да се прави на областно ниво или от Националния център за обществено здраве и анализи.

Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" каза, че подкрепят Националната здравна карта, но имат възражения срещу обединяването на онкологичните диспансери с болниците. Според "Подкрепа" целият законопроект трябва да бъде оттеглен и преработен.

След заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество по промените в Закона за лечебните заведения, д-р Шарков обяви, че в Комисията за изработване на Националната здравна карта ще бъдат включени и социалните партньори.

#Закона за лечебните заведения #приватизация #Ивайло Калфин #Петър Москов

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници