Експерти от ЕК пристигат в края на май за срещи сдвете колегии на Висшия съдебен съвет

Експерти от ЕК пристигат в края на май за срещи сдвете колегии на Висшия съдебен съвет
БГНЕС
A A+ A++ A

Тридневна мисия на експертите от Европейската комисия, които подготвят Мониторинговия доклад за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешните работи, ще се проведе в края на месец май, съобщи БГНЕС.

За първи път експертите от Брюксел ще проведат две срещи с членовете на Висшия съдебен съвет. Едната ще е с представителите на съдийската колегия, а другата с членовете на прокурорско-следователската колегия на ВСС.

В периода 30 май – 01 юни 2016 г. експертите ще проведат работни срещи още в правосъдното и вътрешното министерства, Народното събрание, прокуратурата, както и други разследващи органи. Резултатът от визитата на европейските представители се очаква да бъде отразено в традиционния “устен” доклад на ЕК, който ще бъде обявен през лятото на 2016 г. Следващият редовен доклад по МСП се очаква в началото на 2017 г. Очакванията са до края на мандата на настоящия състав на Европейската комисия, мониторинговият механизъм спрямо България и Румъния в областта на борбата с корупцията и организираната престъпност да отпадне. Неотдавна в София, пред представители на страните-членки на Съвета на Европа, премиерът Бойко Борисов призова за въвеждането на мониторингов механизъм за правосъдието в целия ЕС.

Визитата на европейските експерти в София се очаква да съвпадне с обсъждането на втория пакет от промени на Закона за съдебната власт, който Министерство на правосъдието трябва да обяви в следващите седмици. Промените на съдебния закон са следващата стъпка на съдебната реформа след промяната на Конституцията и приетите преди месец спешни промени в ЗСВ.

Междувременно следващата седмица се очаква главният прокурор Сотир Цацаров да предостави информация за актуалното кадрово състояние на прокуратурата у нас. За момента няма яснота кога поисканата от България експертна проверка на прокуратурата у нас ще може да стартира. Основната причина за отлагане на анализа на държавното обвинение е свързано с липсата на достатъчно добре подготвени европейски експерти, които биха искали да се ангажират с мониторинг на българската прокуратура.

 

#мониторингов механизъм #ВСС #прокурорска колегия

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Закон и ред
Последно от Закон и ред

Всички новини от Закон и ред »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"