Започва нова милитаризация в Европа

Започва нова милитаризация в Европа
Снимка:ЕПА/БГНЕС
A A+ A++ A

Ако месец май беше белязан от диалогичния тон на руско-американските срещи в Сочи, то през юни този тон е сменен с подчертано твърда линия. Отношенията на Запада и Русия от временна криза прерастват в дългосрочно противостоене. Това се казва в месечния анализ на института „Иван Хаджийски“.

Личи консолидация и на западния, и на незападния блок. На срещата на върха на Г-7 в Елмау, наред всичко друго, се съгласиха на активно противодействие на Русия. От другата страна - през юни продължи консолидацията на БРИКС, която се завърта около оста Москва-Пекин. Беше проведена първата парламентарна асамблея на страните от БРИКС. Подготвят се нови срещи на върха и на БРИКС, и на Шанхайската организация за сътрудничество през юли в Русия.

Започва нова милитаризация в Европа. САЩ обяви разполагането на тежко въоръжение в шест източноевропейски държави, включително и в България. Русия съобщи, че увеличава ядрения си арсенал с 40 междуконтинентални балистични ракети.

Европейският съюз се изправя пред рисковете на многоаспектна криза. Имената й са: бежанска вълна; ислямски тероризъм; Grexit; Brexit; санкционна безизходица в отношенията с Русия.

В нито един от казусите обаче Съюзът не е просто жертва. Няколко примера. Миграцията от Юг е непосредствен резултат от военните действия в Сирия, Либия и Ирак, които бяха подкрепени от европейски държави. На тази основа и ислямският фундаментализъм се сдоби с държава. Гръцката криза пък се разрази, след като в продължение на години европейските чиновници в Брюксел безучастно наблюдаваха нарастването на гръцкия дълг.

 

#Запада #Русия #Европа

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"